AutoFox News
Filtr: Téma Čas Text

Auto roku 2017 v České republice: Do nominace se dostaly dva facelifty a jedna sportovní verze tři roky starého modelu

Do nominační listiny evropského auta roku se tyto vozy nedostaly. Vyjádření SDA, automobilek a předsedy poroty…
2. březen 2017 | 23:57 SEČ

PRAHA (Autofox) - Do nominační listiny ankety Auto roku 2017 v České republice se dostalo několik modelů, které budí pochybnosti, zda plní podmínky pro zařazení do soutěže. Jde o BMW M2, Suzuki SX4 S-Cross a Toyota Corolla.

BMW řady 2 Coupé (F22) se prodává od roku 2014. Předchozí generace nesla jméno BMW řady 1 Coupé. BMW řady 2 Coupé bylo v nominační listině ankety Auto roku 2015 v České republice. Na přelomu let 2015 a 2016 automobilka uvedla na trh sportovní verzi BMW M2 Coupé (F87). M2 Coupé (272 kW) v modelové řadě 2 navazuje na M240i Coupé (250 kW).

Současná generace Suzuki SX4 S-Cross se vyrábí od roku 2013. V roce 2016 automobilka provedla modernizaci druhé generace. Suzuki SX4 S-Cross bylo v nominační listině ankety Auto roku 2014 v České republice.

Produkce 11. generace Toyoty Corolla běží od roku 2012. V roce 2016 model prošel faceliftem. Toyota Corolla byla v nominační listině ankety Auto roku 2014 v České republice.

Z propozic ankety, vyjádření Svazu dovozců automobilů (SDA), automobilek a předsedy poroty není zcela jasné, jak probíhalo sestavování nominační listiny. Informace se rozcházejí.

Seznam vozů splňujících hodnotící kritéria ankety sestavuje vyhlašovatel ankety Auto roku 2017, tedy SDA. Nominace provádějí automobilky a distributoři. „Nominací dovozce nebo výrobce dotyčného automobilu potvrzuje, že nominovaný vůz splňuje podmínky ankety,“ uvádí se v propozicích ankety.

Nominovaný automobil musí "mít zcela nebo výrazně novou strukturu karoserie a zcela nebo výrazně nové mechanické ústrojí (ústrojí pohonu a podvozek)" nebo "mít strukturu karoserie nebo mechanické ústrojí natolik změněné, že se výrazně změnil charakter vozu, jeho poslání a pozice na trhu".

„Volí se vždy typ, popřípadě typová řada, nikoli jeden vybraný model. Podmínkou účasti je fakt, že se nejedná o pouhou verzi existující modelové řady (například kabriolet), která nemění pozici na trhu, ale pouze rozšiřuje stávající nabídku,“ uvádí se dále v propozicích ankety.

Podle tajemníka SDA Josefa Pokorného nastavená pravidla umožňují nominaci vozů, které nejsou novými modely. „Kritéria kromě úplné novinky umožňují nominaci i v případě, že 'vozidlo má strukturu karoserie nebo mechanické ústrojí natolik změněné, že se výrazně změnil charakter vozu, jeho poslání a pozice na trhu', což se uplatňuje v případě, že výrobce vstupuje s tímto vozem do části trhu, kde neměl do té doby s tímto typem zastoupení,“ uvedl Pokorný.

„SDA dohlíží na splnění pravidel, a to cestou vnitřní kontroly (jednotlivé značky si bedlivě střeží své potenciální konkurenty a v případě zjevného nedodržení pravidel dají podnět k vysvětlení), stejně tak sekretariát SDA, který k posouzení využívá i kontaktů na novinářské kluby. V praxi lze konstatovat, že jednoznačné novinky se akceptují automaticky, u nových modelů vycházejících s předchozích provedení jsou ve sporných případech kritéria a jejich plnění konzultována přímo se zástupci výrobce. V naprosto sporných případech může být svolána pracovní skupina SDA, která se věnuje anketě Auto roku, to však v aktuální anketě nebylo zapotřebí,“ dodal Pokorný.

Podle společnosti Toyota Central Europe - Czech modernizovaná verze 11. generace Toyoty Corolla splnila pravidla pro zařazení do nominace. „Finální posouzení pravidel je samozřejmě na pořadateli soutěže – z našeho pohledu Toyota Corolla kritéria pro přihlášení splnila, což pořadatelé potvrdili zařazením vozu do nominace,“ uvedla mluvčí firmy.

Podle mluvčího společnosti BMW Group Česká republika vůz BMW M2 splnil pravidla pro zařazení do nominace.

Magyar Suzuki Corporation (MSC) se nevyjádřila, zda se domnívá, že vůz Suzuki SX4 S-Cross splnil pravidla pro zařazení do nominace. „Splnění pravidel nominace není záležitostí dovozce, ale odborné poroty, která o nominaci rozhoduje,“ uvedl šéf českého zastoupení MSC Václav Lula.

Podle předsedy odborné poroty a dlouholetého porotce evropského auta roku (Car of the Year, COTY) Tomáše Hyana je dnes těžké jasně určit, co je zcela nový vůz vzhledem například ke sdílení podvozkových architektur (platforem) i jejich přejímání pro další generaci vozu. „Proto jsou nominace čím dál náročnější, výrobci nemají zájem sdělovat novinářům, co je skutečně nové a co převzaté! Kritériem pro zařazení je také zařazení na trh, které může být v České republice opožděno proti jiným trhům. BMW M2 je nyní považován za samostatný model, Toyota Corolla za další generaci a Suzuki S-Cross za výraznou modernizaci, která změnila charakter vozu,“ uvedl Hyan.

Další rozhodující skutečností podle Hyana je, že na rozdíl od evropské COTY nevybírají vozy vlastně novináři, ale členové SDA, tedy importéři, kteří nominují své produkty dle vlastního uvážení. „Osobně si myslím, že do výběru M2 i Corolla může patřit, u Suzuki bych předpokládal zařazení zcela nového typu Baleno,“ doplnil Hyan.

Zda probíhala v odborné porotě nějaká diskuze nad některými modely v nominační listině, zda plní nominační kritéria, není jasné. „K tomuto bodu se nemohu vyjádřit, předsedou poroty jsem byl zvolen vzhledem ke změně charakteru volby (účast veřejnosti) až po nominaci vozů na základě hlasování porotců,“ poznamenal Hyan.

BMW M2, Suzuki SX4 S-Cross ani Toyota Corolla se nedostaly do nominační listiny COTY 2016, ani COTY 2017. „V evropské COTY platí zásada, že facelift či sportovní verze musí mít natolik velké změny, aby šlo o nový vůz. Hodnocení je individuální dle posouzení vedení COTY. Většinou facelift nemá šanci. Sportovní verze se musí výrazně lišit, ale také se v COTY zpravidla neobjevují,“ doplnil Hyan. „Rozdíl mezi COTY a českým Autem roku je v tom, že COTY je výhradně řízena novináři. V České republice je ochranná známka Auto roku majetkem SDA,“ uzavřel Hyan.

Obecně soutěže o auto roku, ať už ty mezinárodní, regionální či národní, jsou o volbě nejlepšího nového modelu uvedeného na trh za poslední rok. Přitom porotci vybírají ze zcela nových modelů a nových generací, nikoli faceliftů a nejrůznějších odvozených verzí (derivátů).

Jak by vypadala finálová pětice, pokud by v nominaci nebyly tyto facelifty a sportovní verze, lze těžko odhadovat. Pořadatelská agentura Sport-Press (nyní Agentura Pozitif) nezveřejnila detaily hlasování odborné ani laické poroty. Uvedla pouze výsledky hlasování veřejnosti na prvních pěti místech, kam se dostalo BMW M2: Škoda Kodiaq (19.117 hlasů), Volkswagen Tiguan (10.653), Volvo V90 (10.467), BMW M2 (8145), Ford Edge (7453). Model na posledním místě získal 913 hlasů. Hlasování veřejnosti má však váhu jen necelých 17 %.

Do ankety Auto roku 2016 v České republice bylo nominováno 30 vozů, všechno byly nové modely. Do tohoto ročníku bylo nominováno 27 automobilů, z toho bylo 24 nových modelů.
V případě potřeby nás kontaktujte na .
Související zprávy

Autem roku 2017 v Česku se stala Škoda Kodiaq

15. březen 2017 | 23:57 SEČ
Bodové rozestupy finalistů, opožděné zveřejnění výsledků, tradiční a nové vedlejší kategorie, chybějící nominace a hodnocení porotců, sponzoři, mediální partneři…
číst dále

Auto roku 2017 v České republice: SDA odmítl informace o netransparentnosti a pochybnostech

22. únor 2017 | 23:18 SEČ
Popsání procesu výběru agentury a zavedení nominačních poplatků, klesající počet porotců, přejmenování firmy Sport-Press…
číst dále

Auto roku 2017 v České republice: Anketu pořádá agentura, která je ve střetu zájmů

16. únor 2017 | 02:04 SEČ
Do něj se agentura dostala změnou majitele, která však proběhla před výběrovým řízením. Chybějící externí dozor, netransparentnost a pochybnosti, vyjádření vyhlašovatele SDA…
číst dále

Auto roku 2017 v České republice: Pořadatel oznámil pět finalistů

3. leden 2017 | 01:11 SEČ
Mezi nimi jsou tři modely koncernu Volkswagen, jeden model chybějící na seznamovacích jízdách a Volvo V90. Rozdílnost v hlasování novinářů a veřejnosti, nová soutěž o zapůjčení vítězného vozu…
číst dále

Car of the Year 2017: Porota vybrala sedm kandidátů na evropské auto roku

2. leden 2017 | 23:37 SEČ
Jde o zástupce značek Alfa Romeo, Citroën, Mercedes, Nissan, Peugeot, Toyota a Volvo. Menší počet nominací, vyhlášení vítěze…
číst dále

Auto roku 2017 v České republice: Nejméně dvě automobilky nesouhlasí s nominačními poplatky

2. leden 2017 | 02:38 SEČ
Jednomu tradičnímu účastníkovi ankety a členovi SDA dokonce tyto poplatky znemožnily účast. Narušení poslání soutěže, kritika dalších změn v pravidlech…
číst dále

Auto roku 2017 v České republice: Do finále mohou postoupit modely, které porotci netestovali

18. prosinec 2016 | 23:02 SEČ
Přitom mezi hodnotící kritéria patří komfort, ovladatelnost, jízdní vlastnosti či chování na vozovce. Rozporuplná pravidla, chybějící modely na seznamovacích jízdách…
číst dále

Auto roku 2017 v České republice: Méně nominací, méně porotců, nižší výhry

30. říjen 2016 | 23:48 SEČ
Nejvíce zástupců v nominaci mají Renault, Kia, Toyota, Ford a Suzuki. Nový koncept ankety pod novými vyhlašovateli, SMS soutěž, sponzoři…
číst dále

Car of the Year 2016: Porota vybrala sedm kandidátů na evropské auto roku

17. únor 2016 | 02:21 SEČ
Jde o zástupce automobilek Audi, BMW, Jaguar, Mazda, Opel, Škoda a Volvo. Větší počet nominací, úprava pravidel, vypadnutí šesti vozů z nominace…
číst dále

Auto roku 2016 v České republice: Méně nominací, méně porotců, nižší výhry

14. únor 2016 | 22:59 SEČ
Absence městských vozů mezi finalisty, SMS soutěž, nominace na Technickou inovaci roku a Ekologické auto roku, sponzoři…
číst dále

Auto roku 2015 v České republice: O titul se utká 31 vozů, o šest méně než loni

2. listopad 2014 | 23:04 SEČ
Nejvíce novinek přihlásili BMW, Nissan a Mercedes. Složení poroty, nominace v pěti kategoriích, sponzoři, spolupráce s TNS Aisa…
číst dále

Auto roku 2014 v České republice: O titul se utká jeden zcela nový model a čtyři vozy nové generace

6. listopad 2013 | 02:49 SEČ
Mezi nimi nejsou žádné městské vozy, SUV ani MPV. Jde o zástupce automobilek Jaguar, Mazda, Mercedes-Benz, Peugeot a Škoda…
číst dále
Původní zprávy Autofox
ExkluzivněZ veřejných zdrojůzobrazit vše
Využití ve firmě
Top managementObchodMarketing a PRzobrazit vše
Sféra působnosti
Výroba vozidelProdej vozidelKomponentyFinanční službyPohonné hmoty a energiezobrazit vše
Sféra působnosti+region
Výroba CZ+SKVýroba v zahraničí+globálníProdej CZ+SKProdej v zahraničí+globálnízobrazit vše
Automobilový segment
Osobní automobilyLehké užitkové vozyNákladní vozyAutobusyMotocyklyzobrazit vše
Region
ČeskoSlovenskoStřední EvropaStřední a východní EvropaEvropaAsieAfrikaAmerikaSvětzobrazit vše
Změny
Akvizice / fúzeDealerská síťInvestice / expanzeNový závod / provozRůst / pokles výrobySpolupráce / společný podnikUkončení provozuLidské zdrojePersonální změnyLogistikaLegislativa / podporaTendry / zakázkyzobrazit vše
Auta
Nový model / faceliftNový motor / převodovkaTechnologieCenyAkční nabídkyNáhradní díly / příslušenstvíServis / pneuZáruky / asistenceOjeté vozySvolávací akceVýzkum a vývojzobrazit vše
Alternativní pohony
BiopalivoLPGCNGLNGHybridElectricVodíkzobrazit vše
Odborné akce
Autosalony / veletrhyKonference / seminářeKonference IIRAutosalon Ženeva 2009Autosalon Brno 2009Autosalon Frankfurt 2009Auto 2009Autoshow Praha 2009Očekávaný vývoj v autoprůmyslu v CZ a CE 2009Autosalon Ženeva 2010Fleet Management 2010Autotec & Autosalon Brno 2010Autosalon Paříž 2010Očekávaný vývoj v autoprůmyslu v CZ a CE 2010Autosalon Ženeva 2011Autosalon Brno 2011Autosalon Frankfurt 2011Očekávaný vývoj v autoprůmyslu v CZ a CE 2011Autosalon Ženeva 2012Autosalon Paříž 2012Autosalon Ženeva 2013Autosalon Brno 2013Autosalon Frankfurt 2013Autosalon Ženeva 2014Autosalon Paříž 2014zobrazit vše
Instituce, asociace
ACEAAsociace NGVAutoSAPCzechInvestČAPČKPČLFAČOIČPSČPUČSÚEIBEvropská komiseEvropský parlamentOICASDASISAÚOHSVláda / Parlament (CZ)ZAP (SK)zobrazit vše
Jiné subjekty
AutodataCebiaCTP InvestDekraDeloitteErnst & YoungEuro NCAPEurotaxGlass'sIHSIncomaIpsosIris IdentJ.D. PowerJATOKPMGLMC AutomotiveMcKinsey & CompanyMédeaMedianNielsen AdmospherePanattoniPricewaterhouseCoopersR.L. PolkRoland BergerTÜV NordTÜV Südzobrazit vše
Prodejci a servisy
AAA AutoAgrotecAlgonAuto ActivityAuto CorsonAuto DubaAuto EsaAuto HaseAuto HellerAuto CharouzAuto InAuto JarovAuto Palace / AutoBinckAuto-ExnerAutobondAutocentrum BarthAutosalon KlokočkaBS AutoCar StarCarTec GroupCB AutoDajbychDomanskýEmil FreyFastboxGerhard HorejsekHalfordsHavexHouse of EnglandInveltLoudaLouwmanMVC AutomotiveNH CarOlfin CarPMG FinancePorsche Inter Auto / Porsche HoldingRenocarRhiag (Elit, Auto Kelly)SamohýlScuderia PrahaStratos AutoSulzbacherTop Centrum / Vista CarTrostTukasWiesenthalzobrazit vše
Dodavatelé PHM a energií
AgipArmexBenzinaČeproČeská rafinérskáČEZE.ONEuroOilKM-PronaLindeLukoilMOLOMVPap OilParamoPražská plynárenskáPRERobin OilRWE / InnogyShellSlovnaftTotalUnipetrolVemex/Gazpromzobrazit vše
Finanční společnosti
ALD AutomotiveAllianzArvalAxaBanque PSA FinanceBawagBusiness LeaseCarGarantCarGarantieCCSCetelemColonnadeCrediumČeská podnikatelská pojišťovnaČeská pojišťovnaČSOB / KBCD.A.S.D.S. LeasingDirectEssoxEurop AssistanceEuropcarGE Money / GE CapitalGeneraliGlobal AssistanceHasičská vzájemná pojišťovnaHertzHome CreditKooperativaLeasePlanMaximaMondial AssistanceMonetaQBE / CarlifeRaiffeisenRCI BanqueReal GarantSantandersAutoleasing / ErsteServisní pojišťovnaSixtSlaviaŠkoFIN / VolkswagenToyota FinancialTriglavÚAMKUniCreditUniqaVolksbankWüstenrotzobrazit vše
Automobilky
Aston Martin LagondaAudiAviaAvtoVAZBAICBentley MotorsBMW GroupBrilliance AutoBYD AutoDAF TruckDaihatsu MotorDaimlerDongfeng MotorEkobusEkova ElectricFAW GroupFerrariFiat GroupFiat Chrysler AutomobilesFisker AutomotiveFord MotorGAZ GroupGeely AutomotiveGeneral MotorsGonow AutoGreat Wall MotorHonda MotorHyundai MotorHyundai Motor Manufacturing CzechChery AutomobileChryslerIsuzu MotorsIvecoJaguar Land RoverKaipanKamazKia MotorsKia Motors SlovakiaKing LongKoenigsegg AutomotiveLamborghiniLotus CarsMahindraMAN GroupMazda MotorMcLaren AutomotiveMitsubishi MotorsNanjing AutomobileNavistarNissan MotorOpelPorscheProtonPSAPSA SlovakiaQoros AutoRenaultRenault TrucksReva Electric CarSaabSAIC MotorSantana MotorScaniaSeatSolaris Bus & CoachSOR LibchavySpyker CarsSsangYong MotorSubaruSuzuki MotorŠkoda AutoŠkoda ElectricTata MotorsTatraTedomTeslaToyota MotorTPCAVDL Bus & CoachVolkswagenVolkswagen SlovakiaVolvo ABVolvo Carzobrazit vše
Dodavatelé
3MABBAGCAisanAisinArcelorMittalArvinMeritor (Meritor)AutolivBASFBehr (Mahle)BenetBentelerBorgersBorgWarnerBoschBranoBremboBridgestoneBriskBroseCadence Innovation (Magna)ConstructContinentalDanaDefendDelphiDensoDonaldsonDuraEdschaEissmannEuWe Eugen WexlerFaureciaFederal-MogulFehrerFTE AutomotiveFutabaGestampGetragGKNGoodyearGrammerGrupo AntolinGumotexHellaHennigesHitachiHoneywellHP PelzerHutchinsonHyundai Dymos, Mobis, HyscoIACIntevaJohnson ControlsJTEKTKarsitKiekertKirchhoffKnorr-BremseKongsbergKostalKoyoKSPGLearLeoniLGLisiMagnaMagneti Marelli / Automotive LightingMann+HummelMatador AutomotiveMBtechMegatechMichelinMitsubishi Electric, RayonMubeaNemakNexenNSKPanasonicPirelliPlastic Omnium / InergyRecticelRehauRieter (Autoneum)SaarGummiSaint-GobainSamsungSamvardhana MothersonSanyoSAS AutomotiveSeniorSchaefflerSiemensSKFSumitomoSwellTakataTennecoThyssenKruppTI AutomotiveTiberinaTokai RikaToyoda GoseiTrelleborgTRWValeoVarrocVisteonWabcoWebastoWitteYanfengYazakiZFzobrazit vše
Značky vozidel
AbarthAcuraAixamAlfa RomeoAston MartinAudiAviaBentleyBitterBMWBrillianceBugattiBuickBYDCadillacCaterhamCitroënCorvetteDaciaDaewooDAFDaihatsuDatsunDodgeDongfengDSDucatiEkobusEkovaFerrariFiatFiskerFordFusoGAZGeelyGMCGonowGordonGreat WallHoldenHondaHummerHyundaiCheryChevroletChryslerInfinitiIrisbusIsuzuIvecoJaguarJeepKaipanKiaKing LongKoenigseggLadaLamborghiniLanciaLand RoverLDVLexusLincolnLotusMahindraMANMartin MotorsMaseratiMaybachMazdaMcLarenMercedesMGMiniMitsubishiMorganNissanOpel / VauxhallPaganiPeugeotPiaggioPorscheProtonQorosRamRenaultRevaRoeweRolls-RoyceSaabSamsungSantanaScaniaScionSeatSetraSmartSolarisSORSpykerSsangYongSubaruSuzukiŠkodaTataTatraTedomTeslaToyotaVDLVolkswagenVolvoYamahaZnačky ostatnízobrazit vše
dostupné po přihlášení
VYBRANÉ ČLÁNKY
Pavel Vojtek opustil Defend Insurance Group
Auto Eder plánuje další expanzi v Česku
BMW vyhlásilo v Česku tendr na nové dealerství
V Česku byla uzavřena dvě dealerství Hyundai
Continental hledá desítky lidí pro jeden závod v Česku
Pilný: BMW plánuje v Česku testovací centrum na samořiditelná auta
Český antimonopolní úřad udělil dvěma dealerům aut pokutu za kartel
Daimler připravuje v Česku investici
BusinessRent: Business Lease otevřela v Česku půjčovnu aut a dodávek
MBtech rozšíří jedno vývojové centrum v Česku
Shandong Linglong Tire chce postavit další dva závody, jeden v Evropě
V Česku bylo otevřeno nové dealerství Mazda
Mann+Hummel provádí změny v organizační struktuře ve východní Evropě
Magna získala zakázky na elektromobily Jaguar a Toyota
Chassix chce postavit závod ve východní Evropě
Magna vybírá v Evropě lokalitu pro svůj druhý závod na smluvní výrobu aut
Mitsubishi Motors plánuje vybudovat závod ve východní Evropě
SaarGummi plánuje v Česku další investici
Samsung hledá dodavatele pro nový typ baterií pro elektromobily
Constellium postaví v Česku druhý závod
Innogy se dohodlo v Česku na spolupráci s další sítí čerpacích stanic
Ford chce posílit dealerskou síť v Česku
Volvo Car hledá nového dealera pro jednu lokalitu v Česku
King Long expanduje v Evropě, stanovil partnera pro Česko a Slovensko
Schaeffler chce postavit nový závod ve východní Evropě
Toyoda Gosei zvýší výrobu v Evropě
Benteler vybuduje ve střední Evropě dva nové závody
Kirchhoff Automotive hledá nové dodavatele
Škoda chce posílit prodej kvalitních ojetých vozů v dealerstvích
Šafarčík: Nissan zavede v Česku nový koncept prodeje užitkových vozů
Antonín Charouz se vrací do automobilového byznysu
AutoBinck chce koupit ve střední Evropě nějaké dealery
Ford Store: Ford vybral v Česku šest dealerů pro prodej prémiových produktů
EWT Truck & Trailer představila strategii do roku 2020
Dachser představí řešení pro automobilový průmysl
Autocentrum Barth se dohodlo na spolupráci s další automobilkou
Hyundai rozšiřuje aktivity ve střední Evropě
Porsche Inter Auto plánuje postavit v Česku nový autosalon
Uni Gasket rozšíří výrobu v Evropě
Ford rozšíří produktovou nabídku v Evropě o nákladní vozy
Vision & Strategy 2025: Brose udělá z Ostravy globální kompetenční centrum
Swell představil plán expanze do roku 2018
V Česku vyroste nové dealerství Mercedes-Benz
Škoda Auto rozšíří portfolio o nové dodavatele z Asie a jihovýchodní Evropy
Benet Automotive pracuje na druhém designovém konceptu automobilu
Brano chce vyvinout vlastní elektromobil, později nevylučuje výrobu
KURZY MĚN
1 EUR = 1,20 USD
1 EUR = 0,88 GBP
1 EUR = 1,16 CHF
1 EUR = 26,05 CZK
1 EUR = 4,27 PLN
1 EUR = 309,73 HUF
Zdroj: ECB, 22. září 2017
NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky - 14.702
Návštěvy - 6.826
Unikátní návštěvníci - 3.323
Zdroj: Google Analytics, srpen 2017
Autofox Wordbook